محل تبلیغات شما

<--306px-->
آواره ، مهاجر یا پناهنده ؟ (1) آواره ، مهاجر یا پناهنده ؟ (1)

آواره ، مهاجر یا پناهنده ؟ (1)

شما کدام یک هستی ؟

این روز ها ده ها ویا صد ها هزار هموطن ، به دلایل متعدد و به امید آینده ی بهتر افغانستان را ترک می کنند و پیش ازاین نیز ملیون ها نفر ( در طی سه دهه جنگ ) افغانستان را ترک کرده بودند .

براستی آنان چه کسانی هستند و چرا افغانستان را ترک می کنند؟

ایا ترک وطن به خودی خود یگ معظل است ویا پاسخی است به یگ معظل ؟

اگر جلای وطن خود یگ مشکل است ؛ چه کسانی این مشکلات را به وجود اورده است ؟

اگر ترک وطن راه حل و پاسخی برای حل مشکلات است ؛ آیا می تواند راه حل اساسی باشد؟

به نظرم بحث و بررسی "مهاجرت "یا "پناهندگی "ویا هرچه شما به ان عنوان می دهید حکایت طولانی دارد  . و از طرف دیگر فیس بوکی ها با عرضه مطالب متنوع و رنگارنگ مجال تامل در مسایل اساسی زندگی روزمره را از ما گرفته است ولی با این حال همین دلنوشته ها و یادداشت ها شاید تلنگری باشد برای تامل واندیشیدن بهتر و عمیق تر ؟ !

از همان اول لازم است که این پدیده گسترده را چه بنامیم ؛ آوارگان ،مهاجران یا پناهندگان ؟ این مهم است که ما به توده ملیونی آواره بگوییم یا مهاجر بگوییم و یا هم پناهنده ، کدام یک؟

البته بحث روی مفهموم  مهم به نظر نمی رسد ولی از انجاییکه تفاهم برسر یگ "مفهموم مشترک " زمینه درک و فهم مطلب را بالا می برد ، این کار لازم است . پس در ابتدا لازم است کمی معنی عبارت هایی که نوشته میشود را بدانیم.

پس از آن باید کمی وضعیت و شرح حال ،آوارگان ، مهاجران یا پناهندگان را بدانیم .

برای مثال خوب است بدانیم ؛ این توده های عظیم انسانی ، در کدام کتگوری سنی هستند ، شهری هستند یا روستایی ، زنان هستند ویا مردان ، از خود کار داشتند یا بیکار بودند ،سواد و تحصیلات داشتند یا بیسواد هستند ، پولدار هستند یا بی پول ،وضعیت امنیتی محل زندگی آنان چگونه بوده است ویا بطور کلی شرایط زندگی چگونه بوده است ؟

شرح حال و توصیف وضعیت زندگی کسانی که ترک وطن کرده است به شناخت بهتر انان کمک می کنند .

در قدم بعدی ودر صورت امکان لازم است به این پرسش پاسخ داده شود که انها چرا اقدام به ترک وطن می کنند ؟

واما شیوه کار ؟

از شما چه پنهان ، شیوه درست ، منطقی وعلمی بحث وبررسی سوالات مطرح شده این است که تحقیقات گسترده به شیوه های مرسوم در  تحقیقات جامعه شناختی ویا مردم شناختی صورت بگیرد تا حتی الامکان به نتیجه ها و راه حل درست برسیم ولی در شرایط من ، نه امکان است و نه امکاناتش !پس با مدارا و تسامح بسیار در "شیوه کار " یا روش تحقیق ، به یادداشت هایم  ادامه می دهم وبه بیان نظرات شخصی در باره پدیده آوارگان ، مهاجرت وپناهندگان می پردازم . وصد البته این نظرات خواب و خیال نیست ، سعی می کنم واقعیت ها ، چشم دید ها وتجربیات خودم را با شما شریک سازم .

حکایت باقیست...

مطالب بیشتری در این بخش

اردوگاه و آوارگی! (2035 بازدید)