محل تبلیغات شما

<--306px-->
تهاجم روسیه بر اوکراین؛ مقایسه‌ی غنی و زیلنسکی ـ مجله‌ی اورال تهاجم روسیه بر اوکراین؛ مقایسه‌ی غنی و زیلنسکی ـ مجله‌ی اورال

تهاجم روسیه بر اوکراین؛ مقایسه‌ی غنی و زیلنسکی ـ مجله‌ی اورال

پس از حمله‌ی پوتین به اوکراین و دفاع سرسختانه‌ی رئیس‌جمهوری این کشور، بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی عملکرد ولادیمیر زیلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین را با اشرف‌غنی رئیس‌جمهور فراری و مخلوع افغانستان مقایسه کرده است.

بیشتر کاربران اشرف‌غنی را بُزدل، فراری و خاین خطاب کرده است و رئیس‌جمهور اوکراین را قهرمان خوانده‌‌ که در کنار مردمش سرگرم دفاع از خاک خود است.

محمد جواد رحیمی یکی از چهره‌های معروف در شبکه‌های اجتماعی در صفحه‌ی خود نوشته است: "مقایسه اشرف غنی با زیلینسکي، توهین به عدالت و آزادی است. زیلینسکي رئیس جمهور اوکراین یک میهن دوست واقعی است که توسط ملت خود انتخاب گردید و تا این لحظه، جز دفاع از ملت و مملکت خود، اولویت دیگری ندارد. برعکس،‌ اشرف غنی یک خاین و جنایتکار بود که غیر قانونی بالای ملت تحمیل شد و سر انجام ملت و مملکت را تباه و بدبخت نمود. امروز، وقتی از زیلینسکي نام گرفته می شود، مردم جهان بالای او افتخار می کنند اما وقتی نام اشرف غنی گرفته می شود، در هر کنج دنیا که هستیم احساس حقارت و شرمندگی می کنیم."

مجیب مهرداد روزنامه‌نگار معروف افغانستان نوشته است: "... اگر بی اعتمادی غنی و بزدلی محب و فضلی نمی بود و غنی و معاونان لافوک، هوچی، ترسو و وزیر دفاع بزدلش از کابل فرار نمی کردند مملکت به این تباهی نمی رسید. شاید حتی برخلاف آن بیماران قومی که نزدیک است غنی را نامزد جایزه صلح نوبل کنند، حتی در پایتخت جنگ نمی شد و اجماع بین المللی ای که در اثر شهامت زلنسکی به وجود آمده در حمایت از غنی و تیم بزدلش به وجود می آمد و طالب مجبور به تن دادن به مصالحه در اثر فشارهای جهانی می شد.
در روز اول حمله به اوکراین رییس جمهور اوکراین تنها ماند، حتی بسیاری از کشورهای بزرگ اروپایی از کشیدن روسیه از سویفت سرباز زدند، اما زلنسکی به جای فرار مقاومت و مرگ را انتخاب کرد و در کنار مردمش ایستاد و اروپا را برای اقدام علیه پوتین شجاع‌تر ساخت و حالا پوتین و روسیه را با دردسرهای بزرگی رو به رو کرده است. با این کارش اوکراین را متحد ساخت و جهان را متقاعد ساخت تا از داعیه مقاومت اوکراین در برابر اشغال و تجاوز حمایت کنند."

رحمت‌الله نبیل، رييس سابق عمومى امنيت ملى افغانستان در تويیتی در باره‌ی خیانت اشرف‌غنی گفته است: «ما از اول گفتیم که این شخص یک دلقک بزدل و جزء یک پروژه است، گفتیم که نه رهبر خوب است، نه مدیر خوب و نه هم افغان خوب؛ اما کسی نشنید. مقایسه وی با آقای زلنسکی رییس جمهور اوکراین توهین به اوکراینی‌ها است."

با این مقایسه‌ها، اشرف‌غنی یک فرد ترسو، خاین و فراری قضاوت شده است. اما ولادیمیر زیلنسکی به عنوان یک شخصیت شجاع، وطن‌دوست و صادق لقب یافته است؛ زیرا او در شرایط سخت در کنار مردمش باقی مانده و از کشورش دفاع می‌کند.

مطالب بیشتری در این بخش