محل تبلیغات شما

<--306px-->
مردم افغانستان خطاب به جامعه‌ی جهانی: به گروه افراطی طالبان رسمیت و مشروعیت نبخشید ـ مجله‌ی اورال مردم افغانستان خطاب به جامعه‌ی جهانی: به گروه افراطی طالبان رسمیت و مشروعیت نبخشید ـ مجله‌ی اورال

مردم افغانستان خطاب به جامعه‌ی جهانی: به گروه افراطی طالبان رسمیت و مشروعیت نبخشید ـ مجله‌ی اورال

در طی شش ماه گذشته و پس از اشغال افغانستان توسط طالبان، افغانستانی‌های مقیم در کشورهای غربی بیشتر از پنجصد تظاهرات و راهپیمایی در مخالفت با گروه طالبان در شهرهای مختلف برپا کرده‌اند.

همچنین با وجود سرکوب‌های وحشیانه و خشن زنانی افغانستانی بیشتر از ۵۰۰ تظاهرات و حرکت اعتراضی در مخالف با سلطه و حکومت خودخوانده و تک قومی و تک جنسیتی گروهی طالبان راه‌اندازی کرده‌اند.

در تمام این اعتراضات مردم افغانستان خواستار عدم همکاری جامعه جهانی با گروهی طالبان گردیده و از تمام کشورهای جهان خواهان عدم رسمیت بخشیدن به حکومت تروریستی و فاشیستی گروه طالبان در افغانستان شده‌اند.

در طی دو روز گذشته، حضور هیئت طالبان در ناروی باعث اعتراضات گسترده مردم افغانستان در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها گردیده است. شماری از این معترضین دعوت ناروی از طالبان را بی‌احترامی و  بی‌توجهی این کشور به مطالبات گسترده مردم افغانستان و همچنین چشم‌پوشی از ماهیت تروریستی و فاشیستی حکومت خودخوانده گروه طالبان و ظلم روز افزون این گروه در قبال زنان و اقوام غیر خودی طالبان در افغانستان دانسته، نسبت به این دعوت اعتراض کرده‌اند.

شماری از شهروندان افغانستان مقیم تورنتوی کانادا نیز روز یک‌شنبه، ۳ دلو در مقابل قونسل‌گری ناروی در تورنتو تجمع کردند و به دعوت شدن طالبان به نشست اسلو اعتراض کردند.

معترضان از ناروی و جامعه جهانی خواستند از «جنایات و ظلم‌های طالبان» چشم‌پوشی نکند و به این گروه تریبون ندهد.

شماری از شهروندان و فعالان افغان مقیم ناروی،‌ در نامه‌ای به وزیر خارجه ناروی از حکومت آن کشور خواسته‌اند از هرگونه تلاش برای به رسمیت شناختن طالبان بدون گرفتن تضمین‌ عملی برای تعدیل رفتار این گروه در برابر زنان، آموزش دختران، رعایت حقوق اقوام و تشکیل حکومت فراگیر، خودداری کند.

همزمان با برگزاری نشست اسلو، شماری از زنان در ولایت بامیان در یک گردهمایی اعتراضی خواستار رهایی سه زن ربوده شده از سوی طالبان شدند. عالیه عزیزی چهار ماه پیش از سوی طالبان بازداشت شد، تا امروز اثری از او نیست، تمنا زریاب و پروانه ابراهیم‌خیل دو زن جوان و عضو جامعه مدنی افغانستان در پی اعتراضات زنان در کابل افراد طالبان به خانه آنها یورش بردند و آنها را بازداشت کردند.  برگزار‌کننده‌گان این گردهمایی می‌گویند که اعتراض حق اساسی انسان‌هاست و طالبان باید این سه نفر را بدون قید و شرط آزاد کنند.

همچنین شماری از زنان در کابل از حضور چند چهره‌ی زن که برخی آنان متهم به همسوی و همدلی قومی با گروه طالبان هستند را در نشست اسلو انتقاد کردند.

بنابر گزارش رخشانه تیم اتحاد و همبستگی زنان افغانستان امروز (یک‌شنبه، ۳ دلو) در کابل در پیوند به نشست اسلو از حضور چند چهره‌ی زن در این نشست، انتقاد کردند.

در ویدیویی که از این معترضان از رسانه‌ی رخشانه نشر گردیده، یک تن از آن‌ها می‌گوید: «ما علیه استفاده جویی زنان پروژه‌ای که در نتیجه جنایات و معامله‌گری‌های آن‌ها در مذاکرات دوحه، امروز به چنین بدبختی و سیاهی کشانیده شده‌ایم، صدای مان را بلند می‌کنیم.»

در این ویدیو دیده می‌شود که آن‌ها شعارهایی چون «ما زنان پروژه‌ای [را] نمی‌خواهیم، این زنان نماینده‌ی زنان افغان نیستند» را بلند کرده‌اند.

آن‌ها در شعارهای خود از محبوبه سراج و شینکی کروخیل نام برده و نوشته‌اند که آن‌ها نماینده‌ی زنان افغانستان نیستند.

مطالب بیشتری در این بخش