محل تبلیغات شما

<--306px-->
میراث شهید مزاری را حفظ کنیم میراث شهید مزاری را حفظ کنیم

میراث شهید مزاری را حفظ کنیم

شهید عبدالعلی مزاری، بیست‌ودو سال پیش از امروز، به پای آرمان‌های بلندی که برای جامعه و مردم داشت، به شهادت رسید. اما او با کارکردهای خود، یک الگوی رفتاری و میراث ارزشمندی را در میان ما بر جا گذاشت.میراثی که هم خود شهید مزاری، با آن شناخته می‌شود و هم جامعه را با آن به سوی تغییر سوق داده است. این میراث مزاری، «وحدت» است که از او بر جای مانده است. «وحدتی» را که مزاری به میان آورد و آن را به شگوفایی رساند، روایتی از روامداری سیاسی، اجتماعی، عقیدتی و فرهنگی است. در «وحدت» مزاری، دیدگاه‌ها و عقیده‌های مختلف سیاسی بر محور یک آرمان، گرد هم آمده است. در وحدت مزاری، خودی و بیگانه وجود ندارد و همه با یک آرمان و هدف که همانا رسیدن به رفاه و عدالت اجتماعی و رهایی از بند کلیشه‌ها، سیاست و سنت‌های نابردبار، نابرابر و ناهمگون، می‌باشد، وحدتی را به میان آورده است.

ساختار حزب وحدت شهید مزاری، نمونه‌ی بارزی از وحدت واقعی جامعه‌ی هزاره و شیعه است. تاریخ، تشکیل و فعالیت حزب وحدت مزاری را به‌صورت آشکارا نشان می‌دهد که همه در آن حضور دارند، در ساختار تشکیلاتی و پُست‌های ملکی و نظامی حزب وحدت و سطح تصمیم‌گیری این حزب، از همه هویت‌های درون اجتماعی جامعه هزاره و شیعه با دیدگاه‌های مختلف سیاسی، در آن حضور دارند و همه با وحدتِ تمام، برای رسیدن به عدالت اجتماعی و سیاسی، مبارزه می‌کنند. در واقع، شهید مزاری، سنگ‌ بنای وحدت ملی را در افغانستان گذاشت و قاعده‌ی وحدت را تشکیل داد. او وحدت سیاسی و اجتماعی را به‌صورت عملی با واقع‌بینی اجتماعی، نخست در جامعه‌ی هزاره و شیعه افغانستان که بیشترین آسیب را از سیاست‌های تنگ‌نظرانه و آلوده به تبعیض متقبل شده، به میان آورد و عملا نشان داد و سپس آن را وارد گفتمان سیاسی کشور کرد. اکنون ادبیات سیاسی امروز دولت، وام گرفته از ادبیات سیاسی شهید مزاری و آرمان‌های عدالت‌خواهانه‌ی او است. این‌که از این ادبیات و آرمان، چگونه بهره‌برداری می‌‌شود، مسئله جداگانه است.
اکنون که در آستانه‌ی بیست‌ودومین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی و عدالت اجتماعی قرار داریم، وضعیت سیاسی کشور را هم خوب می‌دانیم که در چه حالتی قرار دارد و این روند، چگونه در حرکت است. در چنین وضعیت، میراث مزاری، راه نجات ما و جامعه‌ی ما خواهد بود که آن را در زندگی سیاسی و اجتماعی خود عملی کنیم و از آن حفاظت نماییم. مجله فرهنگی ــ اجتماعی اورال با درک وضعیت کنونی، از همه رهروان، عدالت‌خواهان و هم‌وطنان عزیز در داخل و خارج کشور می‌خواهد تا وحدت، هم‌سویی و هم‌پذیری ملی را بر اساس منافع جمعی، به پیش گیرند و این میراث مزاری را که «وحدت» است، قاعده‌ی فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود بسازند. مجله اورال از ستادهای برگزاری یادبود از بیست‌ودومین سالگرد شهادت رهبر شهید در کشورهای مختلف، می‌خواهد که بر مبنای آرمان وحدت مزاری، مراسم این شخصیت تاریخی کشور را که نشان دهنده‌ و نمایش واقعی از وحدت ملی مردم کشور ما در سراسر جهان باشد، برگزار کنند و از گفتمان‌ها و برنامه‌هایی که به‌نحوی باعث کدورت، اصطکاک‌های اجتماعی و سد راه وحدت ملی می‌شود، خودداری کنند.

در آستانه بيست و دومين سالروز شهادت استاد مزاري، مرکز فرهنگی کاتب در شهر بیفرویک هالند نیز روز شنبه ٢١ جنوري ٢٠١٧ میزبان یک جلسه مشورتی جهت امادگي براي مراسم یاد بود از شهید مزاری در آستانه بيست دومين سالروز شهادتش بود. این جلسه مشورتی که با حضور آقایان جنرال علی محمد رسولی و حاجی عنایت علی‌زاده، از فعالان اجتماعی جامعه‌ی افغانستان در هالند و بنیان‌گذاران مرکز فرهنگی کاتب با شماری دیگر از فرهنگیان و فعالان اجتماعی دیگر حضور داشتند، در اين جلسه بر ضرورت نمایش وحدت و هم‌دلی در مراسم یادبود از رهبر شهید طرح‌ها و پیشنهادهایی ارایه شد. در این جلسه از مرکز فرهنگی کاتب خواسته شد تا در برگزاري جلسات و نوشتن اطلاعيه و پخش گزارشات خود، وحدت و يك‌پارچگيبين مردم را به‌صورت جدی مد نظر بگيرند. باید گفت که در این بخش، از ماه‌ها به این‌سو گفت‌وگوهایی جریان داشته و جوانان و شهروندان افغان مقیم هالند ذهنیت داده شده‌اند تا در چنین همایش‌ها و مراودات اجتماعی خود، وحدت و هم‌بستگی ملی را مد نظر بگیرند.
مجله اورال تاکید دارد تا هم‌وطنان ما در داخل و خارج از کشور، همان‌گونهکه رهبر شهید استاد مزاری در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی وحدت ملی و عدالت‌خواهی را به‌عنوان الگوی رفتاری برای ما به یادگار گذاشته و «وحدت ملی» به‌عنوان یک میراث ارزشمند او برای ما بر جا مانده است، آن را در رفتارها و همایش‌های خود الگو قرار دهیم و میراث او را حفظ کنیم. اعطای لقب رسمی «شهید وحدت ملی» از سوی حکومت برای شهید مزاری و ثبت آن در تقویم رسمی کشور، و هم‌چنان لقب «شهید عدالت اجتماعی» از سو ی مردم، نشان از اهمیت والای اندیشه‌ی رهبر شهید در ساختار سیاسی ــ اجتماعی کشور می‌باشد؛ لذا از رهبری دولت افغانستان خواسته می‌شود تا تجلیل از مقام «شهید وحدت ملی» را در تمامی ولایات و سراسر کشور و نمایندگی‌های سیاسی دولت در جهان، آن‌گونه که شایسته‌ی مقام این شخصیت ملی است، برگزار کنند.

مطالب بیشتری در این بخش