محل تبلیغات شما

<--306px-->
امریکا جایگاه افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتو را لغو کرد امریکا جایگاه افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتو را لغو کرد

امریکا جایگاه افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتو را لغو کرد

قصر سفید اعلام کرده است که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، موقف افغانستان منحیث "متحد عمدۀ غیر ناتو" را لغو کرد.

در خبرنامه‌ای قصر سفید که ناوقت روز جمعه ۲۳ سپتمبر (اول میزان) به نشر رسیده، آمده است که این تصمیم با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی و قوانین ایالات متحده به رییس جمهور امریکا داده، گرفته شده است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بیش از یک سال پس از تحویل قدرت به گروه طالبان در کابل، نام افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر ناتو لغو کرد.

در سال 2012، ایالات متحده افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر ناتو (MNNA) معرفی کرد که راه را برای حفظ روابط دفاعی و اقتصادی دو کشور باز کرد.

این نامگذاری چندین تسهیلات و امتیازات را از نظر کمک ها و تجهیزات دفاعی و امنیتی به افغانستان فراهم کرد.

بایدن در یادداشتی از سوی ریاست جمهوری به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، گفت: "به موجب اختیاراتی که قانون اساسی و قوانین ایالات متحده آمریکا به‌عنوان رئیس‌جمهور، از جمله بند 517 قانون کمک‌های خارجی 1961، به من به‌عنوان رئیس‌جمهور محول کرده است، به این وسیله نام افغانستان را به‌عنوان متحد اصلی غیر ناتو خاتمه می‌دهم. "

تغییر وضعیت افغانستان به دنبال خروج نیروهای آمریکایی توسط بایدن از این کشور در سال گذشته صورت گرفت که به جنگ 20 ساله امریکا در افغانستان پایان داد.

افغانستان به سرعت دوباره به گروه  طالبان تحویل داده شد، طالبانی که بارها به جامعه بین‌المللی تضمین داده‌اند که از حقوق زنان و دختران محافظت خواهند کرد و در عین حال بسیاری از آزادی‌ها و حمایت‌های آنان را سلب می‌کنند.

وضعیت MNNA برای اولین بار در سال 1987 ایجاد شد. به گفته وزارت امور خارجه، با لغو وضعیت افغانستان، ایالات متحده 18 متحد اصلی غیر ناتو خواهد داشت که عبارتند از: 

آرژانتین، استرالیا، بحرین، برزیل، کلمبیا، مصر، اسرائیل، ژاپن، اردن، کویت، مراکش، نیوزیلند، پاکستان، فیلیپین، قطر، کره جنوبی، تایلند و تونس هستند.

به گفته وزارت امور خارجه، تایوان به عنوان یک MNNA بدون تعیین رسمی به این عنوان در نظر گرفته می شود.

در اوایل این ماه، رو خانا، نماینده کنگره، قطعنامه ای را در مجلس نمایندگان ارائه کرد تا هند را نیز به عنوان متحد اصلی غیر ناتو معرفی کند.

یک متحد اصلی غیر ناتو واجد شرایط وام مواد، تدارکات یا تجهیزات برای اهداف تحقیق، توسعه، آزمایش یا ارزیابی مشارکتی است. آنها همچنین به عنوان مکانی برای انبارهای ذخیره جنگ متعلق به ایالات متحده که در قلمرو آن خارج از تأسیسات نظامی ایالات متحده قرار می گیرند، واجد شرایط هستند.

این کشورها در صورتی که ترتیبات مالی متقابل باشد و بازپرداخت کلیه هزینه های مستقیم ایالات متحده را فراهم کند، با ایالات متحده برای ارائه همکاری آموزشی به صورت دوجانبه یا چند جانبه قراردادهایی منعقد می کنند.

مطالب بیشتری در این بخش