محل تبلیغات شما

<--306px-->
تلاشی خانه به خانه طالبان باعث کوچ  دسته جمعی شهروندان افغانستانی می شود تلاشی خانه به خانه طالبان باعث کوچ  دسته جمعی شهروندان افغانستانی می شود

تلاشی خانه به خانه طالبان باعث کوچ دسته جمعی شهروندان افغانستانی می شود

گزارش های  مختلف مداوم در طی یک سال گذشته  از کوچ اجباری ده ها هزار افغانستانی از  مردم غیر پشتون در مرکز و شمال افغانستان  توسط طالبان خبر داده‌ است. البته این اقدام طالبان "نقض آشکار حقوق بشر و مجازات گروهی مردم غیر پشتون" است که قوانین بین المللی این عمل را به شدت محکوم می کنند. همینطور بنا به گزارش های متعدد از جمله سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گروه طالبان هزاران شهروند افغانستان در چندین ولایت را به صورت اجباری وادار به ترک محل زندگی‌شان کرده است.
این گزارش ها چندین بار در تاریخ های مختلف منتشر شده است که طالبان را متهم می‌کند شهروندانی که طالبان به کوچ اجباری وا می‌دارد از مردم هزاره، اوزبیک، تاجیک و بقیه اقوام غیر پشتون هستند و هم‌چنین افرادی هستند که با دولت سابق افغانستان در ارتباط بوده‌اند.

همچنین در آغاز فصل  بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جاری در افغانستان، طالبان حملات شبانه خانه به خانه را در ولایت‌های قندهار و پروان در مرکز و جنوب افغانستان به بهانه جستجوی سلاح‌های غیرقانونی آغاز کرده‌اند.

بر اساس گزارش خامه پرس، باشندگان قریه کلامی در ولسوالی سالنگ پروان از ترس بازرسی های شبانه طالبان حتا به تخلیه جمعی فکر می کنند.

همچنین، فرمانده پولیس قندهار به نقل از خامه پرس، با اشاره به حملات انجام شده توسط مقامات طالبان گفت: "طالبان در فعالیت های خود به تنهایی عمل نمی کنند، بزرگان محله و علمای دین به آنها می پیوندند."

حمله طالبان به خانه ها
در همین حال، مقامات طالبان تاکید کرده اند که هدف از این جستجوها یافتن سلاح های ممنوعه یا دولتی است. نیروهای امنیتی طالبان نیز در اوایل ماه اگست، جستجوی خانه به خانه را در پایتخت و برخی مناطق این ولایت اجرا کردند.

لازم به ذکر است که از زمان خروج نیروهای ایالات متحده در 15 اگست سال گذشته و به دست گرفتن قدرت توسط طالبان، طالبان در سراسر کشور حملات خانه به خانه انجام می دهند. پس از اشغال کابل، طالبان نه تنها کنترل دولتی این کشور را به دست گرفتند، بلکه تمام تجهیزات نظامی ساخته شده در ایالات متحده را که توسط ارتش فراری افغانستان رها شده بود، به دست گرفتند. ANI گزارش داد که دلالان اسلحه افغانستانی آشکارا تسلیحات و تجهیزات نظامی ساخت آمریکا را در فروشگاه ها مبادله می کنند.

علاوه بر این، تسلیحات از پاسگاه‌های متروکه ارتش افغانستان توسط قاچاقچیان جمع‌آوری می‌شود که آنها نیز آن را از شبه‌نظامیان طالبان و نیروهای دولتی افغانستان به دست می‌آورند. بر اساس گزارش ANI، اکثریت این سلاح ها متعاقباً در بازارهای اسلحه در مناطق قبیله ای در امتداد مرز افغانستان و پاکستان فروخته می شود.

در همین حال رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان می‌گوید که طالبان در تلاش جابه‌جایی «دو میلیون انسان فاقد هویت» در ولایت‌های شمال و شمال‌شرق افغانستان هستند.

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی که شام‌گاه سه‌شنبه، ۲۹‌ سنبله، در گفت‌وگوی آنلاین یاد‌بود از یازدهمین سالگشت ترور برهان‌الدین ربانی، رییس جمهور پیشین کشور سخن می‌گفت، تاکید کرد که با تسلط طالبان، فرهنگ، زبان و تمدن اقوام ساکن در افغانستان، در حال نابودی‌ است.

رهبر حزب جنبش ملی می‌افزاید که با تسلط طالبان بر افغانستان، نگرانی کشور‌های آسیای میانه‌ افزایش یافته است و در برابر این گروه فشار نظامی و مبارزه نتیجه‌بخش خواهد بود.

مارشال دوستم همچنان می‌گوید که در صورت حمایت جبهه مقاومت ملی و شورای مقاومت برای نجات، در ۱۰ تا ۱۵ روز گلیم تسلط طالبان از افغانستان، برچیده خواهد شد.

فرد شماره‌یک جنبش ملی اسلامی افغانستان از پیشرفت‌ها در بسیج چهره‌های نظامی و سیاسی سخن گفته و تاکید کرده که به‌زودی مبارزات مسلحانه فراگیر در کشور، علیه طالبان آغاز خواهد شد.

مارشال دوستم در حالی از جابه‌جایی دو میلیون غیربومی در شمال و شمال‌شرق کشور سخن‌ می‌زند که اخیراً کوچی‌های بر‌گشته از پاکستان، خانه و زمین‌های باشنده‌گان خواجه‌ بهاءالدین تخار را تاراج و غصب کرده‌اند.

گفتنی‌ است که برهان‌الدین ربانی، رییس جمهور پیشین کشور و رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، یازده سال پیش در یک حمله انتحاری پیام‌آور صلح طالبان در وزیر اکبر‌خان شهر کابل ترور شد.

مطالب بیشتری در این بخش