محل تبلیغات شما

<--306px-->
تبادله یک پیمانکار آمریکایی با یک تروریست طالب و قاچاقچی بزرگ مواد مخدر تبادله یک پیمانکار آمریکایی با یک تروریست طالب و قاچاقچی بزرگ مواد مخدر

تبادله یک پیمانکار آمریکایی با یک تروریست طالب و قاچاقچی بزرگ مواد مخدر

توماس وست، نماینده‌ی ویژه امریکا در امور افغانستان با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در مورد‌ وضعیت افغانستان گفت‌و‌‌گو کرده‌‌ است.

نماینده‌ی ویژه امریکا با استقبال از این دیدار بار دیگر از علاقه‌ی مشترک دو کشور به توان‌مندسازی زنان در افغانستان و ثبات اقتصادی تأکید کرد.

آقای وست در این دیدار از نقش قطر در مسئله تبادل زندانی مارک فریکس، کهنه‌سرباز نیروی دریایی و بشر نورزی میان واشنگتن و طالبان در افغانستان قدردانی کرد.

محمد بشیر نورزی، بزرگترین قاچاقی  مواد مخدر در طول تاریخ جهان است که چنین در بدل یک تبعه ای آمریکایی  از زندانی در امریکا رها می گردد.

محمد بشیر نورزی، بزرگترین قاچاقچی  مواد مخدر افغان و از حامیان بزرگ مالی گروه طالبان که سال ۲۰۰۵ در امریکا زندانی و به حبس ابد محکوم گردیده بود، از زندانی در نیویارک رها گردید و  در میدان هوایی کابل به گروه طالبان تحویل داده شد. وی در سال ۲۰۰۵  از شهر دبی در امارات متحده عربی  به شهر نیویورک در امریکا پرواز کرد تا توافقی را با مقامات آمریکایی که در پی صلح با طالبان بودند، انجام بدهد اما وی در فرودگاه نیویورک توسط مسولین اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا به دلیل رهبری قاچاق جهانی هروئین که سال‌ها به این وسیله گروه طالبان را تمویل کرده بود، بازداشت شد.

پیمانکار آمریکایی مذکور به نام مارک فریکس که بیش از دو سال در افغانستان در اسارت طالبان بود، آزاد شد. کاخ سفید و اعضای خانواده روز دوشنبه فاش کردند که این آزادی با مبادله بشیر نورزی، سالار مواد مخدر طالبان برای آزادی خود صورت گرفته است که  در ایالات متحده زندانی بود. طبق گزارش آسوشیتدپرس، از زمانی که فریکس در سال 2020 ربوده شد، ایالات متحده در تلاش است تا او را به خانه بازگرداند.

به گفته اریک تاکر، خبرنگار آسوشیتدپرس، "طالبان برای مدت طولانی روشن کرده بودند که تنها راه برای انجام این کار، رهایی بشیر نورزی است. و برای افرادی که از بیرون این موضوع را دنبال می‌کردند، روشن نبود که چنین است. معامله ای که در نهایت خوشایند نبود." قابل ذکر است، دولت بایدن به طور مداوم برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور نگهداری می شوند، تلاش می کند. اما تبادله ای یک پیمانکاری معمولی با خطرناک‌ترین تروریستی و حامی مالی گروه ترویستی طالبان و بزرگترین قاچاقچی موادمخدر کمتر عاقلانه به نظر میرسد.

همچنین قبلا، نیز رسانه های امریکایی گزارش داده بود که در سال ۲۰۱۸، یکی از قاچاقبران بزرگ مواد مخدر به نام حاجی جمعه خان، به پیشنهاد زلمی خلیلزاد از زندان آزاد گردیده است.

همینطور، بتاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹ محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری فراری قبلی افغانستان در یک نشست خبری اعلام کرد که برای رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که از سوی طالبان ربوده شده بودند و برای زمینه سازی گفت‌وگوهای مستقیم صلح با طالبان، سه زندانی این گروه را به گونه مشروط از زندان دولت افغانستان رها می‌کند. سفارت امریکا در کابل نیز بلافاصله از رهایی این سه زندانی طالبان استقبال کرد.

سه تن از زندانیان طالبان را که در کشورهای بیرون دستگیر شده و از مدتی  در توقیف‌خانه بگرام زیر نظارت دولت افغانستان بودند، آزاد شد.
انس حقانی، برادر رهبر گروه حقانی، حاجی مالیخان و عبدالرشید زندانیانی بودند که آزاد شدند.

کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان که در سال ۲۰۱۶ از سوی افراد مسلح در کابل ربوده شده بودند. در آن ایام توسط منابع آمریکایی اعلان شد  که شبکه حقانی این دو نفر را به صورت گروگان نگه داشته است.

همچنین گفتنی است: « زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان 29 فبروری ۲۰۲۰ طی مراسمی در دوحه، پایتخت قطر «توافق‌نامه صلح در افغانستان» میان آمریکا و طالبان را امضا کردند که بر اساس این توافق‌نامه بیش از 5 هزار زندانی طالبان توسط دولت و یک هزار گروگان و اسیر در دست طالبان آزاد و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز آغازشود.»

بلاخره و پس از  آزاد سازی های زندانیان طالبان از زندان های داخلی و خارجی در پی یک تحول تعجب انگیز سلطه افغانستان به گروه طالبان سپرده شد. 

لذاست که آزادی محمد بشیر نورزی، می تواند در پی یک معامله پنهانی صورت گرفته و عواقبی در پی داشته باشد که زمان علت درست این معامله را روشن خواهد کرد.

مطالب بیشتری در این بخش