محل تبلیغات شما

<--306px-->
ذبیح‌الله مجاهد: جمهوری اسلامی باید در مقابل حقوق زنان پاسخگو باشد.(؟) ذبیح‌الله مجاهد: جمهوری اسلامی باید در مقابل حقوق زنان پاسخگو باشد.(؟)

ذبیح‌الله مجاهد: جمهوری اسلامی باید در مقابل حقوق زنان پاسخگو باشد.(؟)

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان، در مناسبت به تجمعات آزادی خواهی زنان در ایران گفته است که حکومت جمهوری اسلامی ایران باید در مقابل حقوق زنان پاسخگو باشد.

پس از مرگ "مهسا امینی" که بازداشت و شکنجه‌ی"گشت ارشاد" سبب ایست‌قلبی وی شد، شهروندان ایرانی در سایر نقاط این کشور دست به تجمعات آزادی خواهی زده‌اند و خطاب به مسئولین حکومت جمهوری اسلامی خواهان آزادی و رعایت حقوق زنان ایرانی هستند.

سخنگوی طالبان در حالی از حقوق زنان همسایه سخن می‌زند، که زنان افغانستان در زیرسایه‌ی حکومت طالبان از هرگونه حقوق شهروندی و آزادی محروم هستند و جنایت حکومت طالبان جغرافیای افغانستان را برای آن‌ها به زندان تبدیل کرده است.

در بیش‌تر از یک سال حکومت طالبان در افغانستان، آمار قتل‌های هدفمند و کشتار مرموز خیابانی زنان توسط افراد مرتبط با گروه طالبان، بازداشت‌های خودسرانه‌ی فعالان حقوق زن و لت و کوب آن‌ها توسط افراد این گروه بی‌پشینه گفته شده است.

برکناری زنان از کار و فعالیت‌های اجتماعی، در حاشیه قرار دادن زنان از مسائیل حکومتی و سیاسی، ایجاد موانع‌ تحصیلی و مسدود ساختن مکاتب بروی دختران صنوف بالا، محدودیت‌های پوشش و گشت‌وگزار زنان از چالش‌های جدی در زندگی زنان افغانستان محسوب می‌شود.

از سویی دیگر گزارش‌ها نشان می‌دهد که ادارات دولتی به مراتب بیش‌‌تر از دوره‌ی حکومت پشین، دچار فساد اخلاقی بوده و از زنان به عنوان فروکش کردن غرایز جنسیتی استفاده می‌شود.

بیشتر محدودیت‌های که از طرف طالبان برای زنان وضع شده است، مبارزه با فساد اخلاقی و کاهش آن عنوان شده است اما، گزارش‌ها از ادارات دولتی در کابل نشان می‌دهد که عده‌ی زیادی از سران طالب، به فساد اخلاقی آغشته‌اند.

"یاوری" که بخاطر مسأله‌ی امنیتی از ذکر مشخصات بیش‌ترش خود داری کرده است، می‌گوید:" در وزارت‌خانه‌ها، ادارات، حوزه‌های امنیتی و دیگر ارگان‌های دولتی فساد اخلاقی پررنگ‌تر از دوره‌ی جمهوری است. وی می‌افزاید که نیروهای امنیتی طالبان دختران جوان متهم به مجرم را با خود به حوزه‌های پلیس می‌برند و با اکثریت آن‌ها به گونه‌ی جبری رابطه‌ی جنسی برقرار می‌کنند.

با وجود چنین وضعیت که آزادی زنان دچار محدودیت‌های بی‌پشینه‌ شده و هر روز بیش‌تر از قبل هویت زنان افغانستان را تحت فشار قرار می‌دهد، سخنگوی طالبان، خواستار به رسمیت شناختن حقوق زنان همسایه‌اش شده است. 

کاربران صفحات اجتماعی، سخنان ذبیح‌الله مجاهد را مورد انتقاد قرار داده‌‌اند. یکی از این کاربران با پخش تصویر از ذبیح‌الله مجاهد در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته است:"آزادی برای زنان همسایه! طالبان زنان افغانستان را از آزادی در بیان، فعالیت‌‌های اجتماعی، اختیار در پوشش، تحصیل و حتا گشت‌و‌گزار محروم کرده‌اند، ولی همه‌ی این جنایات‌شان را چشم پوشی کرده، برای زنان همسایه خواستار آزادی می‌شوند. این واقعا مضحک و خنده‌آور است."

"مریم نوابی" یکی از کاربران دیگر فیسبوک با پخش یک ویدیو چنین گفته است:" آقای ذبیح‌الله مجاهد؛ من به عنوان یک دختر افغانستانی، بیشتر از یک سال است که زندگی‌ام را در زندانی بنام "افغانستان تحت حاکمیت طالبان" می‌گذرانم. این مدت زمان، من تلخ‌ترین و زشت‌ترین قسمت زندگی‌ام را تجربه می‌کنم. حرف‌هایم روی شانه‌ام سنگینی کرده است. دلم پر از دردهای نگفته است. آزادی بیان ندارم و هر سخنم، مشت محکمی از بازوی حکومت شما است که دهنم را می‌بندد. یک سال از درس و رفتن به مکتب محرومم و شب و روزم را در سیاه‌چالی بنام"اتاقم" به این می‌اندیشم که چه وقت حکومت سیاه شما به پایان می‌رسد که کتابم را بردارم، لبخند بزنم و به سوی مکتبم بروم. آقای مجاهد؛ چرا تمام حقوق پای‌مال‌شده‌ی زنان افغانستان را نادیده گرفته‌اید و برای زنان همسایه آزادی می‌خواهید؟ این مضحک و سوال برانگیز است.

مطالب بیشتری در این بخش