محل تبلیغات شما

<--306px-->
دونالد ترامپ؛ تصویر خانه‌ ملا برادر را برای او فرستادم و تهدید کردم دونالد ترامپ؛ تصویر خانه‌ ملا برادر را برای او فرستادم و تهدید کردم

دونالد ترامپ؛ تصویر خانه‌ ملا برادر را برای او فرستادم و تهدید کردم

اینک پس از حدود یک سال سپردن افغانستان به گروه طالبان، هیچ یک از مقامات حاضر و پیشن امریکا مسولیت این تحول وحشتناک را بر گردن نمی گیرند. در طی ماه گذشته و در جریان مبارزات انتخاباتی کنگره هر کدام از مقامات دو حزب اصلی یکدیگر  را مسول سلطه طالبان بر افغانستان تبلیغ می کردند.  این در حالیست که هر کدام از این احزاب به نوع در به قدرت رسیدن طالبان که باعث بربادی افغانستان و دربه دری بیشتر از ۳۰ میلیون انسان افغانستانی شد مقصرند. در دوره ترامپ، توافقنامه بسیار شرمناک با یک گروه تروریستی « طالبان» امضا شد و در ایام بایدن، به بهانه همین توافقنامه و با فریب تزویر افغانستان و مردم خلع سلاح شده و بی دفاع به چنگال خونخوار « طالبان تروریست و آدم خوار» سپرده شد. در حال حاضر نیز گروه طالبان هر هفته بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون دالر پول نقد کمک می شوند که مساویانه برای مصارف دو گروهی  « قندهاری ها و حقانی » تقسیم می گردد.  اما مقامات دو حزب در امریکا، همچنان یکدیگر را مسول سلطه طالبان بر افغانستان قلمداد می کنند. 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات 
متحده بتازگی و در متن این جدال های روانی مدعی شده است که گروه طالبان در طول ۱۸ ماه گفت‌وگوی خود از خط خارج شود، تهدید کرده است که «محو» خواهد شد. 

ترامپ در گفتگو با فاکس نیوز گفت که تصویری از خانه وی را برای ملا عبدالغنی برادر فرستاده تا او را تهدید کند که در صورت انجام کاری، آمریکا چه اقدامی انجام خواهد داد. وی همچنین از جانشین خود جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به دلیل خروج سربازان آمریکایی از افغانستان انتقاد کرد.

قابل ذکر است که نیروهای آمریکایی با وجود تسلط طالبان بر افغانستان در 15 اگست، خروج خود از افغانستان را در 30 اگست 2021 به پایان رساندند. ترامپ در مصاحبه خود با فاکس نیوز گفت: من عکسی از خانه اش را برای او فرستادم. در ادامه مدعی شد که رهبر طالبان پرسید، اما چرا عکس خانه ام را برای من می فرستید؟ رئیس جمهور سابق ایالات متحده پاسخ داد، "شما باید بدانید. اما اگر کاری انجام دهید، ما بیشتر از هر کشوری به شما ضربه خواهیم زد."

به گفته ترامپ، ملا عبدالغنی برادر گفت جناب عالی متوجه شدم. Ex-POTUS ادعا طالبان او را "عالیجناب" خطاب کرده و در ادامه از او پرسیده است که آیا آنها بایدن را "عالیجناب" خطاب کرده است یا خیر. ترامپ با این ادعا که طالبان از آمریکا "ترس" دارند، همچنین گفت که آمریکا در 18 ماه گفتگو در ایام ریاست جمهوری وی یک سرباز را از دست نداده است.

انتقاد دونالد ترامپ از طرح خروج بایدن از افغانستان
ترامپ خروج نیروهای آمریکایی را "وحشتناک" خواند و گفت که آمریکا 13 سرباز را از دست داده و "تعداد زیادی از سربازان را به طرز وحشتناکی مجروح کرده اند" و افزود که آنها "نه پا، نه دست، و صورتشان در حین عقب نشینی مجروح شده است". رئیس جمهور پیشین ایالات متحده گفت که او "برنامه بسیار مشابه" را دنبال می کرد، اما ابتدا شهروندان و تجهیزات نظامی را تخلیه می کرد و آخرین سربازان را از افغانستان خارج می کرد. به گفته وی، ایالات متحده در جریان خروج از این کشور جنگ زده، تجهیزات نظامی به ارزش 85 میلیارد دالر در افغانستان به جا گذاشته است.
وی همچنین مدعی شد که "افراد بد زیادی" توانستند در هنگام عقب نشینی از افغانستان فرار کنند. قابل ذکر است که در جریان خروج نیروها در سال 2021، طالبان توانستند با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کل کشور را پس بگیرند. پس از تسلط بر افغانستان، رژیم طالبان همچنان به اعمال محدودیت‌ها در این کشور  ادامه می‌دهد، از جمله محدود کردن حقوق زنان.

بایدن با رهبران دو گروه کهنه سرباز آمریکایی گفتگو کرد
به گزارش آسوشیتدپرس، در همین حال، در اولین سالگرد خروج نیروها، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده با رهبران دو گروه کهنه سرباز آمریکایی که به افغانستانی های فراری از کشور کمک می کنند، صحبت کرد. او با رهبران گروه های افغانستانی اواک و Honor the Promise به رهبری کهنه سربازان گفتگو کرد تا از تلاش های آنها در اسکان مجدد متحدان افغانستانی در ایالات متحده پس از پایان جنگ 20 ساله آمریکا در این کشور جنگ زده قدردانی کند. آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که آنها در مورد تلاش های کهنه سربازان، دولت ایالات متحده و آمریکایی ها در استقبال از 90000 افغانستانی در آمریکا در سال گذشته گفتگو کردند.


وزارت خارجه امریکا گفته است که این کشور در پی به رسمیت شناختن طالبان نیست، اما با گام‌های عملی که برداشته، امیدوار است طالبان را به مسیر درست سوق دهد.

همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، روز پنج‌شنبه، ۲۴ سنبله، در یک نشست خبری گفته است: «به‌صراحت اعلام کرده‌ایم که به دنبال شناسایی طالبان نیستیم. ما در پی این هستیم که فقط با گام‌های عملی، در برخی زمینه‌ها با‌ طالبان تعامل عملی داشته باشیم و امیدواریم این گام‌ها طالبان را به مسیر درست سوق دهد و بر این اساس به تعامل با آنان ادامه خواهیم داد.»

او افزوده است: «طالبان خواهان روابط بهتر با امریکا و جامعه بین‌المللی هستند.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به پرسشی در مورد نوارهای تصویری نشر شده از تیرباران نیروهای جبهه مقاومت ملی از سوی طالبان گفته است: «در مورد ویدیوهایی که شما به آن اشاره می‌کنید، خبری ندارم؛ اما ما در ماه‌های اخیر شاهد جنایات مختلفی در افغانستان بوده‌ایم. خشونت علیه غیرنظامیان، یک جنایت و بدتر از آن است.»

پرایس در رابطه به انتقال پول‌های مسدود ‌شده افغانستان به یک بانک در سویس، گفته است: «تام وست، نماینده ویژه امریکا در گفت‌وگو با طالبان، بارها روشن کرده است که اصلاحات مشخص در بانک مرکزی افغانستان، مثل استقلال از نفوذ و مداخله سیاسی، مبارزه کافی با پول‌شویی و مقابله با تامین مالی تروریسم لازم است که طالبان این شرایط را برآورده نکرده‌اند.»

پیش از این امریکا اعلام کرده که پس از گفت‌و‌گوهای فراوان با نماینده‌گان طالبان، تصمیم گرفته است تا ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان را به بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) در سویس منتقل کند.

همزمان با این، تلویزیون دولتی ترکیه به نقل از یک مقام نوشت که طالبان ضمن مخالفت با طرح امریکایی‌ها، خواستار انتقال پول‌های مسدود شده به بانک مرکزی افغانستان شده‌اند.

یک مقام بانک مرکزی افغانستان تحت کنترل طالبان که نامش فاش نشده، به تلویزیون دولتی ترکیه گفته است که امریکا می‌تواند با انتقال پول به بانکی در سویس، بر چگونه‌گی مصرف این پول نظارت داشته باشد.

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا اعلان کرد که نام افغانستان را از فهرست متحدان غیرناتوی کشورش حذف کرده است.

کاخ سفید روز گذشته (جمعه) در یادداشتی به وزارت امور خارجه‌ی این کشور، از حذف نام افغانستان از فهرست متحدان امریکا خبر داده است.

در یادداشت جو بایدن آمده است که نام افغانستان به‌عنوان متحد اصلی امریکا مطابق به قانون کنترول صادرات تسلیحات، حذف شده است.

رییس‌جمهور امریکا افزوده است: «با توجه به اختیاراتی که توسط قانون اساسی و قانون‌های ایالات متحده‌ی امریکا به‌عنوان رییس جمهور به من داده شده است، از جمله بخش ۵۱۷ قانون کمک خارجی ۱۹۶۱، با اصلاحیه قانون (22 U.S.C. 2321k)  به این قانون پایان می‌دهم.»

قابل ذکر است که در این یادداشت به وزارت خارجه‌ی دستور‌ همه‌گانی کردن این موضوع، از سوی بایدن نیز صادر شده است.

مطالب بیشتری در این بخش