محل تبلیغات شما

<--306px-->
اخطاریه‌ی طالبان برای آموزگاران مکاتب اخطاریه‌ی طالبان برای آموزگاران مکاتب

اخطاریه‌ی طالبان برای آموزگاران مکاتب

هیأت وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، برای آموزگاران مکاتب کابل اخطار داده است که در صورت سرپیچی از قوانین طرح شده توسط این وزارت(کوتاه کردن ریش) بدون هیچ عذر و بهانه‌ی از کار برکنار می‌شوند.

سلطانی، آموزگار زبان و ادبیات دری در یکی از مکاتب ناحیه ششم شهر کابل به مجله اورال می‌گوید:" هیأت نظارت امر به معروف و نهی از منکر حداقل یک‌بار در هفته به مکاتب سر می‌زند و چگونگی وضعیت آموزگاران و دانش‌آموزان را تحت بررسی قرار می‌دهند.

سلطانی همچنان می‌گوید که بیش‌ترین توجه این ناظرین به وضعیت ظاهری آموزگاران از قبیل: ریش و لباس می‌باشد که طبق فرمان وزارت امر به معروف و وزارت معارف طالبان، یونیفورم مشخص شده‌ی آموزگاران مکاتب:" پیراهن تنبان،کلاه و در صورت ممکن استفاده از دستار" می‌باشد و داشتن ریش بلند جز از مهم‌ترین ویژگی برای برتربودن یک آموزگار است.

بنا بر گفته‌های سلطانی؛ هیأت نظارت امر به معروف به تازگی اخطاریه‌ی را در مکاتب فرستاده که در آن، داشتن ریش بلند از ضروریات کاری آموزگاران تعریف شده است. در این اخطاریه آمده است:" هر معلمی که عمدا ریش خود را کوتاه کند، از طرف هیأت نظارت امر به معروف مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و بدون هیچ معطلی و عذر و بهانه از کار در سمت معلمی منفک می‌شود."

قبل از این نیز، فرمان‌ و قیودات از طرف وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان بالای آموزگاران مکاتب وضع شده و در آن از کوتاه نکردن ریش یاد آوری شده بود و اما این‌بار، گونه‌ی فرمان‌تازه جدی‌ است و در آن به آموزگاران مکاتب اخطار برکناری از سمت‌شان داده شده است.

در واقع همان روزهای نخست تأسیس وزارت امر به معروف، داشتن ریش جز مهم از قوانین کاری طالبان اعلام شد و این وزارت گفته بود که کارمندان اداری، وزارت‌خانه‌ها، معلمین مکاتب و همه کسانی که با دولت مصروف کار هستند، باید از تراشیدن و کوتاه کردن ریش خود داری کنند.

این در حالی است که در جریان بیش‌تر از یک سال حکومت طالبان عده‌ی کثیر از کارمندان دولت پشین بدون کدام دلیل مشخص از کار برکنار شده و افراد وابسته به گروه طالبان جای‌گزین آن‌ها شده است.

قربانعلی احمدی، مدیر انستیتیوت اداره و تجارت در غرب کابل یکی از برکنار شدگان است که چند ماه قبل بدون هیچ عذر معقول از کارش برکنار شده و شخص منسوب به طالبان در سمت او گماشته شده است. احمدی از آغاز حکومت جمهوری در افغانستان، به عنوان مدیر این انستیتیوت فعالیت داشته و در واقع بنیان‌گذار این انستیتیوت در غرب کابل بوده است. او در نزدیک به بیست سال کار خود در بخش اداری این انستیتیوت، از تجربه‌ی کافی برخوردار شده بود.

احمدی به مجله اورال می‌گوید:" من از برکناری‌ام اطلاع نداشتم. طبق معمول به دفتر کارم می‌رفتم. آن روز نیز در اداره‌ام مصروف کارهایم بودم که از طرف اصلاحات اداری مکتوبی را دریافت کردم. در آن مکتوب به دستور رئیس اصلاحات اداری طالبان، من از سمت مدیریت انستیتیوت منفک شده بودم و شخصی مرتبط به گروه طالبان جای‌گزین من شده بود. من تا امروز دلیل واضح برای پاسخ به این پرسش نیافتم که بنا برکدام ضعف و تخلف کاری‌، من از وظیفه سبکدوش شدم؟

احمدی در راستای فرمان تازه‌ی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان می‌گوید:" در نگاه طالب، درجه‌ی علمی، استعداد و تجربه‌ی کارمندان اهمیت ندارد بلکه این گروه وضعیت ظاهری کارمندان را از نخستین مقرره‌ی کار در سفره‌ی دولت می‌دانند. در سراسر کشورهای جهان، افغانستان کنونی یگانه کشوریست که استعداد و درجه‌ی علمی شهروندان، قربانی ریش می‌شود.

احمدی می‌افزاید: من برای آموزگاران عزیز کشورم توصیه می‌کنم که اگر می‌خواهند لقمه‌ی نانی را از دسترخوان معارف حکومت استبدادی طالبان بخورند، این فرمان امر به معروف را به اسرع وقت عملی کنند زیرا؛ این گروه جهالت پیشه بدون تردید خواسته‌های‌شان را عملی می‌کنند. تا امروز هم هزاران کارمند رسمی دولت پیشین از وظیفه‌‌های شان سبکدوش شده‌اند و می‌توان گفت که تنها جرم این کارمندان، آراستگی ظاهری‌ و کوتاه کردن ریش‌شان بوده است ولی به بهانه‌های مختلف و غیر مستقیم، سمت‌های‌شان برای افراد ناتوان، بی‌تجربه، بی‌سواد و دانش‌آموخته‌های نیمه‌راه مدارس دینی سپرده شده که تنها ویژگیی آن‌ها داشتن ریش بلند و باورهای مزخرف طالبانی است.

از سوی دیگر گزارش‌ها از مرکز ولایت غزنی حاکی است که طالبان عده‌ی زیادی از ملاامام‌های مساجد را به عنوان معلم در مکاتب این ولایت استخدام کرده‌اند و برای آن‌ها زمره‌های درسی متفاوت از قبیل: علوم دینی، قرآن، ادبیات دری و پشتو، علوم اجتماعی و ... را داده‌اند؛ حتا بعضی از آن‌ها زمره‌های درسی مضامین ساینسی را نیز به عهده گرفته‌اند.

عبدالله به گونه‌ی شوخی آمیز می‌گوید که مساجد بدون امام شده و هرچه آخند است در مکاتب استخدام شده‌اند.

هیأت وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان چندی قبل گفته بود:"ما مکاتب را در کابل بررسی کردیم و شاگردان را دیدیم که صنف یازدهم مکتب بودند ولی از امور اسلامی آگاهی نداشتند."

گزارش‌ها نشان می دهد که این برداشت طالبان از دانش آموزان مکاتب منجر به استخدام بیش‌تر ملاامام‌های مساجد به عنوان آموزگار در مکاتب خواهد شد. طالبان با این روندشان نظام آموزش و پرورش را اسلام‌سازی می‌کنند.

مطالب بیشتری در این بخش