محل تبلیغات شما

<--306px-->
امارات متحده عربی برای اداره فرودگاه کابل با گروه طالبان مذاکره می‌کند امارات متحده عربی برای اداره فرودگاه کابل با گروه طالبان مذاکره می‌کند

امارات متحده عربی برای اداره فرودگاه کابل با گروه طالبان مذاکره می‌کند

دبی، 24 نوامبر - به گفته چهار منبع آگاه، امارات متحده عربی برای اداره فرودگاه کابل با رقیب خود در خلیج فارس در یک کشمکش دیپلماتیک برای نفوذ بر حاکمان جدید افغانستان با گروه افراطی طالبان گفتگو کرده است.

دیپلمات‌های خارجی مستقر در منطقه خلیج فارس به رویترز گفتند که مقامات امارات متحده عربی در هفته‌های اخیر یک سری گفت‌وگو با این گروه برای بحث در مورد بهره‌برداری از فرودگاه هوایی  افغانستان انجام داده‌اند.

این گفتگوها نشان می دهد که چگونه کشورها به دنبال اعمال نفوذ خود در افغانستان تحت حکومت گروه افراطی طالبان هستند، حتی در شرایطی که این گروه اسلامگرای تندرو تا حد زیادی یک منفور بین المللی است و دولت آن به طور رسمی توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

به گفته منابعی که به دلیل حساسیت موضوع از فاش شدن نامشان خودداری کردند، اماراتی ها مشتاق مقابله با نفوذ دیپلماتیک قطر هستند.

قطری‌ها پس از ایفای نقش مهم در تلاش‌های تخلیه پس از خروج هرج‌ومرج ایالات متحده در ماه اگست، همراه با ترکیه به اداره فرودگاه بین‌المللی کابل کمک کرده‌اند و گفته‌اند که مایلند عملیات بهره برداری میدان هوایی کابل را به عهده بگیرند.

این چهار دیپلمات گفتند، با این حال، گروه افراطی طالبان هنوز توافقی را با قطر رسمی نکرده است.
یک مقام ارشد وزارت خارجه امارات گفت که امارات متحده عربی که قبلاً در زمان جمهوری افغانستان تحت حمایت ایالات متحده فرودگاه کابل را اداره می کرد، "متعهد به ادامه کمک در عملیات" آن برای اطمینان از دسترسی بشردوستانه و عبور ایمن است.

ابوظبی همچنین به تلاش‌های اخیر تخلیه کمک کرد.
مقامات گروه افراطی طالبان و قطر به درخواست ها برای اظهار نظر در این مورد پاسخ ندادند.

دو تن از این دیپلمات‌ها گفتند که گروه افراطی طالبان از امارات متحده عربی نیز درخواست کمک مالی کرده‌اند، اگرچه آنها افزودند که مشخص نیست آیا این به بحث‌های فرودگاه مربوط می‌شود یا خیر.
سالم الذابی، مدیر همکاری های امنیتی بین المللی، مقام وزارت خارجه امارات، به این سوال که آیا امارات در حال بررسی کمک مالی به گروه افراطی طالبان است، پاسخی نداد.

این چهار دیپلمات گفتند که یکی از مسائل کلیدی که هنوز بین گروه افراطی طالبان و اپراتورهای احتمالی فرودگاه باید حل شود این است که چه کسی امنیت سایت را تامین می کند. گروه افراطی طالبان می گویند که پس از بازگشت آنها به قدرت پس از دو دهه جنگ، نمی خواهند نیروهای خارجی در کشور وارد شوند.

این دیپلمات ها افزودند که هنوز نیروهای ویژه قطری در حال حاضر امنیت را در محدوده فرودگاه تامین می کنند، در حالی که نیروهای ویژه گروه افراطی طالبان در حال گشت زنی در مناطق خارج هستند.

تا کنون کشورها تمایلی به رسمیت شناختن رسمی گروه افراطی طالبان نداشته اند و این گروه را به عقب نشینی از تعهدات خود برای حمایت از حقوق زنان و اقلیت ها متهم کرده اند.

با این حال مقامات قطری خواستار تعامل بیشتر بین المللی با گروه افراطی طالبان برای جلوگیری از سقوط افغانستان فقیر به یک بحران انسانی شده اند. کشورهای خلیج همچنین ابراز نگرانی کرده اند که خروج ایالات متحده به القاعده اجازه می دهد تا جای پای خود را در افغانستان باز یابد.

به گفته این چهار دیپلمات که می‌گویند از زمان خروج، بسیاری از کشورها از زمان عقب‌نشینی، اطلاعات بی‌درنگ نداشتند، در حالی که سود تجاری کمی برای هر اپراتور وجود دارد، فرودگاه یک منبع اطلاعاتی بسیار مورد نیاز در مورد تحرکات داخل و خارج از کشور فراهم می‌کند.

رقابت‌های منطقه‌ای قطر و امارات متحده عربی سال‌ها است که در رقابت برای نفوذ منطقه‌ای، روابط تیره‌ای داشته‌اند.

امارات و متحدانشان قطر را برای بیش از سه سال تحریم کردند، روابط سیاسی، تجاری و حمل و نقل را قطع کردند و دوحه را به حمایت از تروریسم متهم کردند - اتهامی که این کشور آن را رد می کند. این اختلاف در جنوری امسال حل شد.

قطر از سال 2013 میزبان دفتر سیاسی این گروه و مذاکرات با ایالات متحده در اوایل سال 2020 بود که منجر به خروج گروه افراطی طالبان شد.

هفته گذشته، مقامات قطری با امضای توافقنامه ای برای نمایندگی از منافع دیپلماتیک آمریکا در افغانستان، موضع خود را تقویت کردند.

به گفته دو تن از این دیپلمات ها، امارات متحده عربی نیز روابط خود را با گروه افراطی طالبان حفظ کرده است. آنها گفتند که این کشور در سال های اخیر خانه برخی از اعضای این گروه از جمله شیرمحمد عباس استانکزی بوده است،  آنها افزودند که حداقل از سال 2013 با خانواده خود در امارت شارجه زندگی می کرد. استانکزی اکنون معاون وزیر خارجه در اداره گروه افراطی طالبان است.

الزعبی به سوالات در مورد رابطه امارات با استانکزی پاسخی نداد. گروه افراطی طالبان فوراً به سؤالات مربوط به استانکزی ساکن امارات پاسخ ندادند.
گروه افراطی طالبان در ماه جاری اعلام کردند که امارات سفارت خود را در کابل بازگشایی کرده است. امارات اظهار نظری در این موارد نکرده است.

مطالب بیشتری در این بخش