محل تبلیغات شما

<--306px-->
بيانيه بنيادآگاه، در پيوند به اهميت و ضرورت انفاق، به ويژه در ماه مبارك رمضان؛ بيانيه بنيادآگاه، در پيوند به اهميت و ضرورت انفاق، به ويژه در ماه مبارك رمضان؛

بيانيه بنيادآگاه، در پيوند به اهميت و ضرورت انفاق، به ويژه در ماه مبارك رمضان؛

سلام و درود به روان پاك شهیدان حوادث اخير در كابل، هرات، خوست، غزني و جلريز و عرض تسليت و غم شريكي خدمت خانواده هاي داغديده و همچنان، آروزي شفاي عاجل و التيام زخم مجروحان!
در متون دینی و تقويم إسلامي، به عناوين و اشكال مختلف، در مورد اهميت انفاق و رسيدگي به نيازمندان در جامعه تاكيد شده­ است. ( همينطور تامين مايحتاج خانواده هاي كم درآمد در قوانين شماري زيادي از كشورها از مسوليت دولت پنداشته شده است. ) با صراحتی که نسبت به مكلفيت پرداخت خمس و زکات منحيث نوعی از مالیات­ های اسلامی، جهت رفع فقر و فلاكت، واجب و فرض گرديده است، انفاق و صدقه را داراي جایگاه والایی توصيف نموده اند. هرگاه اين متون و مبانى اقتصاد اسلامی را مرور و بررسي نماييم، به این تحلیل می رسیم كه تاکنون از فقر و نيازمندي در جامعه و كشورهاي إسلامي، نام و نشانى باقى نمى‌ماند. متاسفانه، فعلا وضعيت جوامع مسلمان و به خصوص افغانستان، در اين زمينه، مطلوب نيست؛ خانواده هاي بسياري در سرتاسر كشور از ناداري به شدت رنج مي برند. بار بار شنيده ايم كه در برخی گوشه های افغانستان خانواده هايی از تنگدستي و ناچاري حتا فرزندان دختر و پسر خويش را به فروش رسانيده اند! در شهرهاي بزرگ و به ویژه كابل، چوك هاي بزرگ، محل تجمع شمار زيادي از جوانان و مردان ميان سال و حتا موسفيد گردیده. و در انتظار دستيابي به يك روزمزدوركاری، روزهای بسياری را منتظر و چشم به راه به سر مي برند؛ اين در حاليست كه بارزترین ویژگی قهرمانان، دولتمردان و ثروتمندان، بخشندگی، سخاوت و دستگیری از نيازمندان در جامعه مطرح گرديده است. در متون اسلامي، بزرگترين صفت نیکو براي حكومت ها، دولتمردان و ثروتمندان، بي نياز ساختن و تلاش براي ريشه كن نمودن فقر از طرق مختلف یادآوری گردیده است. هرگاه، اين همه موارد در متون و قوانين اسلامي با تاكيد ذكر شود، با موجوديت اين همه دولتمردان، رهبران، عالمان ثروتمند و پيرو واقعي تعاليم اسلام و مجاهد صفتان و مهم تر از هم، در موجوديت حكومت إسلامي -که سالانه ملياردها دالر كمك های جامعه جهاني را نيز دريافت مي نمايند- شمار زيادي از مقامات رتبه اول تا درجه چندم آن، از چندين صدميليون تا چندين صدهزار دالر ثروت اندوخته اند. در موجوديت چنين امكاناتي، دستکم، دست نیاز ایتام و نیازمندان گرفته شده و در حد وسيع به کمک فقرا، رسيدگی صورت گرفته و اين معضل(=فقر) در افغانستان چنين گسترده نمي بود؛ ولي با این وصف، متاسفانه وضعيت به مراتب بدتر از آنست كه تصور مي شود.

خواهران و برادران گرامي و هموطنان توانمند!
در اين ماه مبارك رمضان و در آستانه "عيد سعيد فطر"، خانواده هاي شهیدان، فقرا، محرومان، نيازمندان و مستضعفان در جامعه، چشم به راه اغنیا و توانگران هستند. کمک به محرومان، دردمندان، تیره بختان و خرابه ‌نشینان بر هر فرد توانمند در جامعه، از اوجب واجبات بوده و بهتر از هزاران مهماني و عروسي مجلل می باشد. كه نبايد در اين ماه مبارك و آستانه عيد سعيد فطر ناديده گرفته شود.
هموطنان عزيز!
اميدواریم، روزي برسد كه منابع، عوايد و ثروت ملي افغانستان به شكلي مديريت گردد كه فقر و فلاكت از جامعه برچيده شود.
١- هرگاه عوايد و ثروت ملي در عِوَض سرازير شدن به جيب دولتمردان و مقامات، در مسير ترقي، رفاه عمومي و فقر زدايي، مديريت شده و امكانات و ظرفيت نهادهاي ملی در عوض استفاده هاي شخصي و حزبي و يا ايجاد نفاق و شقاق در جامعه و بين اقوام و شهروندان، در مسير امنيت و عدالت و وحدت عمومي، هزينه گردد. با در نظرداشت ظرفيت هاي موجود، مثل: عوايد گمرك، ماليات عظيمي كه كسبه كاران تا بزرگترين تجار و همينطور املاك و وسايط نقليه اخذ و موجوديت كثیر معادن بي نظير، هر كدام به تنهايي جوابگويي تمام نيازمندي هاي به مراتب بيشتر از نفوس افغانستان را دارد تا  در اندك ترين زمان، افغانستان در فهرست كشورهاي مترقي و مردم آن در ليست مردم ثروتمند و مرفه قرار بگيرد.
٢- هرگاه خمس، زكات و بقيه عوايد شرعي و فقهي، در عوض استفاده هاي شخصي، اسراف و يا ايجاد تنش های فرقه اي و مذهبي، در مسير تربيه و آگاهي سالم اجتماعي، تحمل همديگر و رفع نيازمندي فقرا هزينه گردد. اثرات شگرف و مطلوبي مي تواند داشته باشد؛ لذا ثروت ناشی از خمس و زکات در كنار عبادات معنوی، ظرفيت هاي بزرگي هستند که تأثیر مهم و عمیقی در جامعه داشته و می ­تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی افراد کم درآمد جامعه را حل نماید. ما فرقه هایي را شاهد هستيم كه با مديريت خوب در راستاي سوق دادن ثروت ناشي از باورهاي مذهبي خويش به قلعه هاي بزرگي از ترقي و كاميابي عمومي رسيده اند.
٣- هرگاه در عوض فرهنگ اسراف گرايي، ثروت و سرمايه هاي شخصي افراد و خانواده ها در مسير تربيه سالم و تعليم بهتر اطفال و جوانان شان، دستگيري خانواده ها و فرزندان فقرا  و کارهای نیک و عام المنفعه، هزينه گردد. آنجاي كه، سالانه قسمت بزرگي از ثروت شخصي و فاميلي خانواده هايی در مراسم خوشي و يا غم در افغانستان، بدون كدام سود و يا دستاورد، اسراف مي گردد كه عوارضي ناشي از اين رسم و رواج غير قابل دفاع، باعث بروز مشكلات جدي خصوصا در مسير ازدواج به موقع جوانان گرديده كه در كنار زيان اقتصادي بزرگ بر اقتصاد شكننده و ضعيف خانواده ها باعث ترویج فساد اخلاقي در جامعه نيز مي گردد. بنابرين رسوم ناشي از اسراف گرايي شخصي و خانواده ها نيز نيازمند اصلاح است؛ ولي تا رسيدن به آن وضعيت مطلوب، اقشار نيازمند در افغانستان چشم به راه كمك هاي اشخاص متمول و ثروتمند هستند كه در اين ماه مبارك رمضان و آستانه عيد سيد فطر نبايد ناامید گردند.
در اخير، ماه مبارك رمضان را به شما هموطنان عزيز، پرمیمنت و نيك تمنا داشته و از خداوند متعال خواهان قبولی طاعات و عبادات همه هستيم.
به اميد روزي كه سايه شوم جنگ و جدال، فقر، فساد و بي عدالتي از افغانستان محو گردد. 
بنياد خيريه آگاه- كابل
١٧ رمضان ١٣٩٦

مطالب بیشتری در این بخش