محل تبلیغات شما

<--306px-->
آغاز کمپاین سراسری واکسین پولیو در کشور ـ مجله‌ی اورال آغاز کمپاین سراسری واکسین پولیو در کشور ـ مجله‌ی اورال

آغاز کمپاین سراسری واکسین پولیو در کشور ـ مجله‌ی اورال

سازمان جهانی صحت از آغاز دومین کمپاین واکسین پولیو در هفته جاری خبر داده است.
این سازمان امروز سه شنبه، ۳ حوت در صفحه توییترش نوشته است که پیش‌گیری از فلج دایمی کودکان در افغانستان با دو قطره واکسین ممکن است.
در همین حال، وزارت صحت عامه‌ی طالبان می‌گوید که این دور کمپاین واکسین پولیو به هم‌کاری صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان و سازمان جهانی صحت در افغانستان راه‌اندازی شده است.
سخن‌گوی وزارت صحت، می‌گوید که به دلیل سردی هوا چند ولایت شامل این کمپاین نیست.

افغانستان از معدود کشورهای جهان است که هنوز پولیو در آن محو نشده است و سالانه تعداد زیاد از کودکان به این مرض مبتلا می‌شوند.

نخستین ثبت واقعه پولیو در سال ۲۰۲۲ را در کشور خبر داد

مقام‌های صحی از ثبت یک واقعۀ مثبت بیماری پولیو یا فلج کودکان در ولسوالی دیله ولایت پکتیکا خبر دادند.

نیک ولی شاه مومن، رییس مرکز عملیاتی محو پولیو در افغانستان به صدای امریکا گفت: "نخستین [قربانی] واقعۀ مثبت پولیو سال ۲۰۲۲ از ولسوالی دیله ولایت پکتیکا یک دختر دو سالۀ است که متاسفانه به نوع اول ویروس وحشی پولیو مبتلا شده است."

به گفتۀ وی، نوع ساختار جنتیکی ویروس تثبیت شده، شبیه به ویروسی است که در شهر کویتۀ پاکستان گردش داشت.

این مقام افغان با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی گفت: "فعلاً تیم‌های واکسیناسیون از وزارت صحت عامه، سازمان جهانی صحت و یونیسف به این منطقه سفر کرده اند تا در کمپاین‌های واکنشی برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس پولیو دست به کار شوند."

مقام‌های صحی می‌گویند که در سه سال گذشته ولسوالی دیله و برخی مناطق دیگر ولایت پکتیکا از پوشش کمپاین‌های واکسیناسیون پولیو باز مانده اند که نه تنها کودکان این مناطق را در معرض خطر قرار داده، بلکه عدم دسترسی به کودکان منجر به شیوع این بیماری نیز شده است.

با ثبت این مورد به عنوان نخستین واقعۀ مثبت سال جاری میلادی، زنگ خطر شیوع بیشتر این مرض در افغانستان نواخته شد.

سال گذشته چهار مورد فلج کودکان در افغانستان گزارش شد که سه مورد آن در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز و یک مورد دیگر در ولسوالی اندر غزنی ثبت شده بود.

مطالب بیشتری در این بخش